10 interesanti fakti par kāzām

11/22/2015 0 Comments A+ a-

Kāpēc citās zemēs laulību gredzens tiek likts uz kreisās rokas? No kurienes nāk paraža, ka līgavai kāzās jābūt kaut kam zilam, kaut kam jaunam, kaut kam vecam? Un kāpēc līgavas kleita ir balta? Šajā rakstā uzzināsi vairākas atbildes uz šāda veida jautājumiem.

  1. Iemesls kāpēc citās zemēs saderināšanās un laulības gredzens tiek nēsāts uz kreisās rokas ir pavisam vienkāršs – cilvēki reiz domāja, ka vēna no kreisās rokas, ceturtā pirksta noved tieši uz sirdi.
  2. Karaliene Viktorija tiek uzskatīta kā pirmā, kas Rietumu pasaulē, 1840. gadā aizsāka balto kāzu kleitu nēsāšanas tradīciju. Līdz tam sievietes savā kāzu dienā nēsāja savu labāko kleitu, kas bija atrodama skapī.
  3. Ja jūsu kāzās ir paredzētas līgavas māsas un viņas nav sajūsmā par savām kleitām, tad vari paziņot, ka viņām pavisam noteikti ir paveicies! Tradīcija par līgavas māsām aizsākās jau Romas Impērijas laikā, kad cilvēki ticēja, ka gari varētu apmeklēt kāzas un uzlikt lāstu jaunajam pārim. Tajā laikā līgavas māsas tika apģērbtas tieši tāpat kā līgava, lai maldinātu ļaunos garus un jaunajam pārim būtu nodrošināta laimīga laulības dzīve.
  4. Vēl no Romas Impērijas laikiem – līgavas jau tajos laikos sāka nēsāt augstpapēžu kurpes, tādējādi ticot, ka tās viņas pasargās no ļaunajiem gariem.
  5. Tradīcija, ka līgavai jābūt ‘’kaut kam vecam, kaut kam jaunam, kaut kam aizlienētam un kaut kam zilam’’ nāk no vecas angļu parunas. Kaut kas vecs nozīmē nepārtrauktību, kaut kas jauns – pozitīvu skatījumu uz nākotni, kaut kas aizlienēts, aizdots simbolizē laimi, kuru aizņēmāties un kaut kas zils nozīmē mīlestību, tīrību un uzticību.
  6. Tradīcija par kāzu kūku arī nāk no Senās Romas Impērijas. Tur kūkas vietā virs līgavas galvas viesi gabalos plēsa maizes klaipu, tādā veidā simbolizējot jaunās sievas auglību.
  7. Noteikti esi redzējis tādas kāzu ceremonijas, kur līgavai ar līgavaini kopā tiek sasietas rokas. Tā ir ļoti sena tradīcija un to izmanto daudzās kultūrās tostarp ķeltu, hindu un arī ēģiptiešu kāzās. Līgavas un līgavaiņa rokas burtiski tiek sasietas kopā, tādā veidā parādot jaunā pāra apņemšanos vienmēr būt vienam ar otru kopā.
  8. Atgriezīsimies pie ļaunajiem gariem. Esi kādreiz domājis, kāpēc vīram jaunā sieva uz rokām ir jānes pāri slieksnim? Pavisam vienkāršs izskaidrojums - vīrs tādā veidā l;pasargā sievu no ļaunajiem gariem, kas slēpjas zem sliekšņa.
  9. Kāzas jūnijā nav jauna tradīcija. Romas dieviete, Juno valda pār laulībām un bērnu piedzimšanu, kas garantēja kāzu popularitāti jūnijā.
  10. Interesants veids, kā radies medusmēnesis – pēc senajam skandināvu tradīcijām, jaunlaulātie pēc kāzām no pārējiem parasti ir slēpušies. Tad, pēc kāda laika kāds no ģimenes viņiem ir nesis tasi medus vīna 30 dienām, vienam mēnesim. No tā arī cēlies vārdu savienojums – medusmēnesis.